Logo Škola na zámku

Škola nejen na zámku

 

 Zámek
Litomyšlský zámek, národní kulturní památka a památka UNESCO, je hlavní dominantou města a jednou z nejvýznamnějších památek renesance u nás. Najdete zde také 200 let staré klasicistní divadélko se souborem původních kulis od Josefa Platzera.
 Piaristický kostel a klášterní zahrady
Významnou dominantu Zámeckého návrší tvoří piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí. Výstavba chrámu byla zahájena roku 1714 podle projektu architekta Giovanni Battisty Alliprandiho. Po jeho smrti v roce 1720 dokončoval stavbu kostela František Maxmilián Kaňka. V místech původních zahrad piaristického kláštera, provedlo město v letech 1999 – 2000 rozsáhlou rekonstrukci podle projektu Zdeňka Sendlera.
 Rodný byt Bedřicha Smetany
V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se v roce 1824 narodil Bedřich Smetana, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli
 Zámecké zahrady
Klidná místa k odpočinku nabízí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran. Najdete zde přírodní anglický park i francouzskou zahradu.
 Regionální muzeum v Litomyšli
Muzeum od roku 1926 sídlí v rozlehlé barokní budově bývalého piaristického gymnázia z 18. století. Najdete zde stálou expozici i krátkodobé výstavy.
 Pivovar
Pivovar byl postaven v roce 1585 jako protějšek renesančního zámku a později přestavěn do dnešní barokní podoby. V letech 2001 – 2014 prošel kompletní rekonstrukcí podle projektu Josefa Pleskota a vzniklo zde Evropské školicí centrum, ubytovací prostory, kulturní a společenské sály, učebny a kanceláře.