Logo Škola na zámku
Odstíny naší minulosti

Odstíny naší minulosti / Modul historický

věk 6. – 9. třída ZŠ délka programu 120 min.

Dnes za čmárání po stěnách můžete dostat pořádně přes prsty, ale před pár tisíci roky jste díky nim možná mohli ulovit mamuta. My vám ukážeme, proč vznikly třeba jeskynní malby nebo proč po sobě Keltové malovali před bojem. Věděli jste, že i vaše kreslení po okraji sešitu při nudné hodině ve škole je umění? Pojďte s námi zjistit, čemu tak vlastně říkáme a jak to vzniklo.

 

V receptu na pochopení UMĚNÍ je několik ingrediencí. Začneme třemi hrstmi zábavy, špetkou učení, podle oka komunikace, podle chuti spolupráce, přihodíme lopatu zážitků a jako třešničku na dort dosadíme genia loci jednoho nádherného zámku. A proč zrovna tady? Protože zámek tu stojí pár staletí, ale před ním se tady odehrávaly tisícileté dějiny. Údolím, na které Litomyšl shlíží, táhli lovci zvěře, pak keltské bojovné výpravy. Na přelomu letopočtu tudy proudily kupecké karavany jedna za druhou a před tisícem let tu stálo mocné slovanské hradiště. Tak pojďme spolu na tuto výpravu za dějinami umění a nechme na sebe atmosféru tohoto místa působit.

 

 

Klíčové kompetence RVP: Kompetence k učení; K řešení problémů; Komunikativní; Sociální a personální; Pracovní
Vzdělávací oblasti RVP: Umění a kultura; Člověk a společnost; Člověk a svět práce
Vzdělávací obory RVP: Výtvarná výchova; Člověk a společnost; Člověk a svět práce; Člověk a jeho svět, Jazyk a jazyková komunikace
Učivo RVP: Význam zkoumání dějin; Historické prameny; Historický čas a prostor; Člověk a lidská společnost v pravěku; Člověk v dějinách; Počátky lidské společnosti; Člověk jako jedinec; Uplatňování subjektivity; Ověřování komunikačních účinků; Osobní a sociální rozvoj;  Vnitřní svět člověka; Základní předpoklady dramatického jednání; Pozitivní hodnocení sebe a druhých; Rozvíjení smyslové citlivosti; Ověřování komunikačních účinků.

 

Cena: 40 Kč/žák Objednat

Lektoři

Profil lektora
Michaela Cinková
Studovala jsem archeologii a společně s kamarády jsme vybudovali pravěkou vesničku u České Třebové. Tam jsem začala učit návštěvníky různým zaniklým řemeslům a často jsem si s návštěvníky i hrála, zjistila jsem, že jim to pak jde lépe! Zrodila se ve mně láska k zážitkové pedagogice a tak jsem se nakonec vydala studovat ještě učitelství. Mám spoustu životních přání a velká část se mi plní díky práci s lidmi, protože lidi jsou moc krásný druh. Nejdůležitější z mých přání je žít dlouho, abych mohla sledovat, jak moji žáci rostou a jak to malé semínko zájmu o okolní svět, vědu a umění, které jsem do nich zasela, se rozrostlo v bujný, košatý a plodící strom...
 

Fotogalerie

Napište nám

 

Tel.: +420 727 878 444
Email: info@skolanazamku.cz

Kontaktovat nás můžete i prostřednictvím formuláře: